15 padomi, kas palīdzēs ātrāk apgūt valodu!

Dažādu valodu zināšanas ir viena no lielākajām vērtībām, kura cilvēkam var būt.

25.01.2022

Tās ne tikai parāda izglītības un intelektuālo līmeni, bet nereti ir nepieciešamas arī ikdienā un profesionālajā dzīvē. Tomēr, nereti, iemācīties jaunu valodu prasa visai daudz laika un pūļu. Attālinātie kursi, jeb e-mācības šo procesu padara ērtāku, taču pašas valodas apguves process aizvien paliek konkrētā cilvēka un pasniedzēja rokās. Lai atvieglotu valodu apguves procesu, esam sagatavojuši 15 padomus, kurus izmantojot būs iespējams valodu apgūt ātrāk.

1 Uzstādiet konkrētus mērķus valodas apguvei

Uzstādiet konkrētus mērķus valodas apguvei

Kā jau citās dzīves sfērās, arī valodu apguvē konkrētu, sasniedzamu mērķu uzstādīšana sākumā var atvieglot valodas apguvi. Piemēram, apgūts krievu alfabēts, vai konkrēts vārdu skaits, ir mērķi kurus ikviens no mums var iztēloties realizējam, tāpēc arī pastāv mazāks risks, ka padosimies to īstenošanā. Rosinam arī mērķus pierakstīt, lai ir iespējams progresam sekot līdzi arī vizuāli.

2 Padariet valodas apguvi par ikdienas ieradumu

Padariet valodas apguvi par ikdienas ieradumu

Lai efektīvi un ātri apgūtu kādu valodu, to nepieciešams ir darīt katru dienu. Attiecīgi, valodas apguve Jums būtu jāpārvērš par ikdienas ieradumu, kur katru dienu Jūs cenšaties spert kādu soli uz priekšu šajā procesā. Tam nav jābūt nekam sarežģītam, taču kaut vai piecu jaunu vārdu atkārtošana ilgtermiņā nāks par labu, jo Jūs konstanti būsiet valodu izmantojuši.

3 Skatieties saturu, vai lasat tekstus tajā valodā, kuru cenšaties apgūt

Skatieties saturu, vai lasat tekstus tajā valodā, kuru cenšaties apgūt

Viens no efektīvākajiem palīglīdzekļiem, piemēram, kā iemācīties angļu valodu, ir skatoties filmas, ziņas vai seriālus tieši angļu valodā. Tas pats ir attiecināms arī uz lasīšanu. Jo vairāk Jums apkārt būs konkrētā valoda, jo ātrāk izveidosiet nepieciešamo vārdu krājumu un pieradīsiet pie tās.

4 Riskējiet un komunicējiet konkrētajā valodā iespējami biežāk

Riskējiet un komunicējiet konkrētajā valodā iespējami biežāk

Pat ja vēl neesat pilnībā apguvuši konkrēto valodu un tajā trūkst kā vārdu krājums, tā gramatikas zināšanas, viens no efektīvākajiem zināšanu nostirpināšanas veidiem ir to izmantošana. Attiecīgi, nebaidoties no kļūdām, rosinam valodu izmantot pie katras izdevības, jo tādā veidā ātri varēsiet to uzlabot.

5 Lasiet bērnu grāmatas un komiksus konkrētajā valodā

Lasiet bērnu grāmatas un komiksus konkrētajā valodā

Šāda veida saturā tiek izmantoti ļoti viegli valodas stili, gramatika un vārdi. Ne velti, šis saturs ir radīts arī ar domu, lai bērni varētu ātrāk apgūt kādu valodu. Bērnu grāmatas būs saprotamas cilvēkam ar pamatzināšanām un caur tām būs iespējams attīstīt konkrēto valodu.

6 Praktizējiet valodu to cilvēku priekšā, kuriem tā ir dzimtā valoda

Praktizējiet valodu to cilvēku priekšā, kuriem tā ir dzimtā valoda

Ja Jums ir pazīstami cilvēki, kuriem konkrētā valoda ir dzimtā, tad noteikti izmantojiet iespēju viņu klātbūtnē valodu izmantot. Šādā veidā būs iespēja iegūt atgriezenisko saikni, kā par kļūdām, tā arī par pareizo lietojumu.

7 Sākotnēji apgūstiet biežāk izmantotos vārdus

Sākotnēji apgūstiet biežāk izmantotos vārdus

Pat savā dzimtajā valodā mēs nezinam pilnīgi visus vārdus, kuri eksistē. Tomēr tas neitekmē mūsu ikdienas komunikāciju. Piemēram, angļu valodā, aptuveni 300 vārdi sastāda 65% no visas rakstītās valodas. Ja Jums ir privātskolotājs - vaicājiet kuri ir šie svarīgākie vārdi, apgūstiet tos un izmantojiet kā pamatu tālākai valodas apguvei.

8 Izmantojiet vārdu kārtis

Izmantojiet vārdu kārtis

Izmantojot kārtis, kurām vienā pusē ir attēlots konkrētais vārds, taču otrā tas ir uzrakstīts, Jūs varēsiet pārbaudīt savas zināšanas izklaidējošā veidā. Šādas kārtis var pašrocīgi sagatavot no papīra, taču ir pieejamas arī tādas lietotnes, kā piemēram, Anki, kur vārdu krājums ir krietni plašāks, kā arī process ir automatizēts, lai panāktu iespējami lielāku ieguvumu no kāršu izmantošanas.

9 Vizualizējiet un izrunājiet vārdus, tos mācoties

Vizualizējiet un izrunājiet vārdus, tos mācoties

Apgūstot jaunu vārdu, iztēlojieties attēlu, kurš efektīvi izskaidrotu, vai arī kurš asociējas ar konkrēto vārdu. Brīdī, kad šis attēls ir Jūsu acu priekšā, izrunājiet konkrēto vārdu skaļi, tādējādi nostiprinot saikni starp attēlu un vārdu. Tādā kārtā e-mācības var palīdzēt, jo konkrētais privātskolotājs Jums uzreiz acu priekšā var rādīt pareizākos piemērus.

10 Pārbaudiet savas iegūtās zināšanas

Pārbaudiet savas iegūtās zināšanas

Neatkarīgi no tā, vai tās ir mācības pieaugušajiem, vai bērniem, regulāri testi var palīdzēt nostiprināt zināšanas. Ja zinam, ka pēc dienas vai divām mums būs nepieciešams atrādīt to, ko esam apguvuši, tas strādās kā papildu motivācija zināšanas nostiprināt. Ja Jums ir privātskolotājs - palūdziet viņam sagatavot testu. Ja mācaties pašrocīgi - palūdzat testu sagatavot kādam, kuram tā ir dzimtā valoda.

11 Valodas apguvei izmantojiet pierakstu kladi

Valodas apguvei izmantojiet pierakstu kladi

Kad sāksiet apgūt valodu, iegādājieties jaunu kladi un veltiet to konkrētās valodas apgūšanai. Ņemiet to līdzi teju visur, kur dodaties, lai varat jebkurā brīdī ieskatīties tajā, vai papildināt to. Jau sen ir pierādīts, ka jauniegūto zināšanu fiziska pierakstīšana, palīdz informācijai noglabāties mūsu prātos, jo asociējam to arī ar konkrēto pierakstīšanas procesu.

12 Mācību brīdī cenšaties mazināt saskarsmi ar citām valodām

Mācību brīdī cenšaties mazināt saskarsmi ar citām valodām

Tajā konkrētajā brīdī, kurā veltat, piemēram, stundu valodas apguvei, ir vērtīgi, ja prāts koncentrējas tikai uz attiecīgo valodu. Ja paralēli ar kādu sarakstīsieties, vai lasīsiet kaut ko dzimtajā valodā, tad Jūsu prātam būs nepieciešams konstanti pārslēgties starp valodām un jaunās apgūšana kļūs krietni sarežģītāka.

13 Izveidojiet dienasgrāmatu, kurā rakstat tikai konkrētajā valodā

Izveidojiet dienasgrāmatu, kurā rakstat tikai konkrētajā valodā

Iemācīties valodu noteikti palīdz tās regulāra izmantošana, kā jau augstāk apskatījām. Viens no veidiem ir dienasgrāmatas izveidošana, kurā katru dienu, cenšaties ierakstīt kaut vai tikai vienu vai divu teikumus attiecīgajā valodā par to, kas ir piedzīvots. Tā arī kalpos kā skaidrs rādītājs tam, cik daudz esat apguvuši.

14 Apdomājiet katru pieļauto kļūdu

Apdomājiet katru pieļauto kļūdu

Lai gan, rosinam arī valodu izmantot iespējami biežāk komunikācijā, tajā pašā laikā, ja piefiksējat kādu pieļauto kļūdu, noteikti ir vērts apstāties un apdomāt, kāpēc kļūda pieļauta. Vēl labāk, ja Jums ir sagatavota iepriekš minētā klade, tad tajā brīdī varat pierakstīt pieļauto kļūdu un to, kā būtu bijis nepieciešams izteikties pareizi.

15 Nebaidieties kļūdīties!

Nebaidieties kļūdīties!

Kā jau augstāk minēts - lai iemācītos valodu, to ir nepieciešams izmantot iespējami biežāk. Svarīgākais iemesls, kas attur cilvēkus to darīt, ir bailes no publiskas kļūdīšanās. Taču kļūdīties ir dabīgi un tikai pieļaujot kļūdas, mēs varam no tām mācīties. Nebaidieties un iemācieties arī uztvert savu kļūdīšanos ar humoru. Kļūdīšanās ir dabisks solis kā jauna apgūšanai. Taču ja Jūs baidīsieties, tad valodas apgūšana prasīs krietni ilgāku laiku, kā vēlētos.